ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ନବକଳେବର : ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଫଟୋ ଭାଇରଲ

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମନ୍ଦିର ନୁହେଁ ଏବେ ଅଠର ନଳାରୁ ଦିଶୁଛି ମେଘନାଦ ପାଚେରୀ I ନୂଆ ରୂପରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଧାମ I ବିରୋଧ ସତ୍ୱେ ପୁରୀକୁ ଏକ ଐତିହ ସମ୍ପର୍ଣ ସହର କରିବ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁରୀବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ଜବର ଦଖଲ ଉଛେଦ କରବା ସହ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ନବକଳେବର କରଛନ୍ତି I ଆଉ ଏହି ନବକଳେବରର ଫଟୋ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରଲ ହେଉଛି I ଆଉ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଐତିହ୍ୟ ସହରରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରିବାର ପରିକଳ୍ପନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ହୋଇଥିଲେ ବି ଏଥିରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ସହଯୋଗର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସରକାର ମିଶନ ମୋଡରେ ଏହି କାମ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ପୂରୀବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିଜର ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ବ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

କୁହାଯାଏ ଗୋଟିଏ ଫଟୋ ହଜାରେ ଶବ୍ଦ ସହ ସମାନ । ପ୍ରକୃତରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଥିବା ପୁରୀର ଏହି ଫଟୋକୁ ଦେଖିଲେ ଭବିଷ୍ୟତର ରୂପରେଖ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହେଉଛି । ଏହା କୌଣସି ଚତ୍ରକରର ଭାବନା ନୁହେଁ କି ମିଛ ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ନୁହେଁ । ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ହୋଇପାରୁନଥିଲା ଏବେ ପୁରୀ ପ୍ରଶାସନ ସହରକୁ ଦର୍ଶନୀୟ ଓ ସୁନ୍ଦର କରିବାକୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଆନ୍ତରିକତାର ସହ ଲାଗିଛନ୍ତି । କେବଳ ପୁରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ଏକ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ସଂସ୍କୃତିକ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଗଢି ତୋଳିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।

ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଚତୁପାର୍ଶ୍ବରୁ ଅବରୋଧ ଓ ନିର୍ମାଣ ହଟିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଏକ ସୁସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ମେଘନାଦ ପ୍ରାଚୀର ଚାରିପଟ ରାସ୍ତାର ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରିପଟେ ଥିବା ବେଆଇନ ଓ ଭଗ୍ନପ୍ରାୟ ନିର୍ମାଣ ଗୁଡିକୁ ହଟେଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାଦ୍ବାରା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରିପଟେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବିରାଟ ଖାଲି ଯାଗା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିଛି । ଏଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାର୍କିଂ, ଟ୍ରାଫିକ ଓ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ସୁରୁଖୁରରେ ଶ୍ରୀଜିଉମାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ।

ତିରୁପତି, ଶିରିଡି ଓ ଅମ୍ବ୍ରିତସର ଭଳି ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଉନ୍ନତ ଧାର୍ମିକ ସହର ସହ ତୁଳନା କଲେ ବିଗତ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ପୁରୀର ଭିତ୍ତିଭୂମୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଶେଷ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ପୁରୀକୁ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଦ୍ରୁତ ରୁପାନ୍ତରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ଏହି ରୂପାନ୍ତରଣ ଦ୍ବାରା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଚାରିପଟେ 75 ମିଟର ସୁରକ୍ଷା ଜୋନ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଭକ୍ତ ସମାଗମ ହୋଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More