ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ’-୨୦୨୧

0

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ୟେଲାହାଙ୍କା ବିମାନଘାଟି ଠାରେ ବୁଧବାରଠାରୁ ୩ ଦିନିଆ ‘ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ଏରୋ ସୋ । ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ହାଇବ୍ରିଡ୍ (ମିଶ୍ରିତ) ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସୋ । ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ LCA-Tejas ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ବୋମା ବର୍ଷଣକାରୀ ସମେତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଭର୍ଚୁଆଲ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତି ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଏହି ଏୟାର ସୋ’ର ୧୩ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ’ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନ’ ଏବଂ ’ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଟି ଦେଶ ଏବଂ କମ୍ପାନୀର ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ପ୍ରତିନିଧି ତଥା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପର ଡନ୍ ହେଫଲିନ୍ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକୀୟ ବୋମା ବର୍ଷଣକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ
୩ ଦିନିଆ ‘ଏରୋ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ’ର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନାର ସୁପରସୋନିକ୍ ବୋମା ବର୍ଷଣକାରୀ ବି-୧ ବି ଲାନ୍ସର୍, ଯାହା ’ଫ୍ଲାଏ ବଏ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ୟ୍ୟ କିରଣ ବିମାନ ଏବଂ ଭାରତର ସାରଙ୍ଗ ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ମୋଟ ୪୧ଟି ବିମାନ ଏହି ଶୋ’ରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ତେଜସ୍, ରାଫେଲ ଏବଂ ସୁଖୋଇ -୩୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏୟାର ସୋ’ର ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଫୋର୍ସ ବ୍ୟାଣ୍ଡ। ଏହାର ନାମ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନା ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ପ୍ରଶାନ୍ତ, ଯାହା ଆକାଶପଥରେ ମୁତୟନ ହୋଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More